Карго-культ чи переймання західного досвіду?

4 червня 2020 року на сайті науково-популярного порталу «Граніт Науки» було опубліковано статтю заслуженого діяча науки і техніки України, головного наукового співробітника Інституту досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України доктора економічних наук Олександра Поповича, темою якої стало реформування системи підготовки і атестації висококваліфікованих наукових кадрів в Україні.

Автор публікації аналізує постанову Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 167 “Про проведення експерименту з присудження ступеня доктора філософії”. На думку вченого, зміни, передбачені цим документом — просто намагання відтворити в Україні чисто зовнішні ознаки тієї системи, яка прийнята в країнах Заходу. Насправді ж прийняття постанови веде до подальшого посилення зарегульованості процесу присвоєння вчених ступенів і звань та аж ніяк не є кроком до його дерегуляції.

Олександр Попович зазначає: «Якщо вже намагатися брати приклад із країн Заходу, то треба було б звернути увагу на те, що там давно зрозуміли просту істину: безнадійно намагатися прослідкувати за кожною дисертацією – натомість треба, щоб заслуговували довіри ті, хто її оцінює і присвоює наукову ступінь чи вчене звання». 

Вчений також висловлює переконання: “Саме рівень наукових досліджень, виконуваних в науковому інституті чи університеті, має бути основним критерієм у вирішенні питання про надання їм права присвоювати наукові ступені і вчені звання. А оцінювати цей рівень можуть тільки вчені».

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ПОВНИМ ТЕКСТОМ СТАТТІ

Джерело: науково-популярний портал «Граніт Науки»