Про науковий авторитет Інституту на міжнародній арені свідчить висока активність співробітників у різних формах міжнародного науково-технічного співробітництва з таких основних напрямів діяльності:
- інтеграція України в міжнародний науковий простір;
- стратегія науково-технічної політики;
- державне регулювання і підтримка інноваційної діяльності;
- аналіз і статистика науки;
- історія науки і техніки.
Основними формами співпраці є:
- участь у роботі міжнародних організацій;
- запрошення науковців Інституту як експертів до наукових установ Азербайджану, Білорусі, Китаю, Киргизстану, Молдови;
- участь науковців Інституту у роботі міжнародних конференцій, симпозіумів, семінарів тощо, що проходять як в Україні, так і за кордоном (члени програмних комітетів; виступи на пленарних та секційних засіданнях, модерування круглих столів, публікація статей та тез в матеріалах конференцій та інше);
- викладання спеціалістами Інституту лекцій в іноземних наукових установах (Китай, Киргизстан), консультації для науковців Білорусі, Молдови;
- обмін науковою літературою та періодичними виданнями;
- навчання і стажування співробітників інституту у провідних закордонних наукових і науково-навчальних центрах.
Інститут продовжує практику укладення двосторонніх договорів про співпрацю з закордонними академічними науковими установами та вищими навчальними закладами, якими передбачається:
- проведення спільних наукових досліджень, впровадження результатів;
- обмін інформацією, досвідом роботи, науковими та методичними розробками;
- читання лекцій та проведення семінарських занять;
- підготовка і проведення спільних конференцій, методичних семінарів, інших заходів;
- підготовка спільних публікацій;
- взаємні консультації та співробітництво у галузі вдосконалення ступеневої підготовки, і підвищення кваліфікації фахівців, науково-педагогічних кадрів, допомога у підготовці аспірантів та здобувачів.
Інститут регулярно відвідують іноземні делегації та окремі науковці для обговорення подальшої співпраці та підготовки спільних проєктів. Так за звітний період в Інституті була делегація Академії наук провінції Цзяньсі (Китай) на чолі із віцепрезидентом Гувен Вей та директором Інституту науково-технологічних стратегій Зоу Ю, делегація Інституту історії природознавства і техніки ім. С.І. Вавілова Російської академії наук, до складу якої входили член-кореспондент РАН Ю.М. Батурін та д.філос.н. Колчинський Е.І.; директор Інституту історії науки НАН Азербайджану д.і.н. Маріам Сеідбейлі; зав. відділу Інституту економіки НАН Киргизької Республіки к.е.н. Орозонова Азик; д.і.н. Польської академії наук Веслав Войчик та інші.
Іноземні науковці беруть участь у міжнародних симпозіумах з наукознавства та історії науки, які проводяться в Інституті з 1966 р., публікують статті в міжнародному науковому журналі «Наука та наукознавство» та в збірниках матеріалів міжнародних симпозіумів.
Науковців Інституту запрошують до участі в написанні спільних монографій, які видаються за межами України (Білорусь, Німеччина).
На базі Інституту на постійній основі працює Наукова рада з наукознавства при МААН. У засіданнях ради беруть участь науковці з Білорусі, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Росії та Китаю.
В Інституті укладено двосторонні договори про науково-технічне співробітництво з:
- Університетом прикладних наук ім. Яноша Кодолані (Угорщина);
- Інститутом економіки РАН;
- Інститутом історії АН Молдови;
- Інститутом соціології АН Угорщини;
- Інститутом стратегічних досліджень академії наук Китаю (провінція Дзяньсі);
- Інститутом економіки НАН Киргизстану;
- Інститутом історії науки НАН Азербайджану;
- Інститутом історії природознавства і техніки ім. С.І. Вавилова РАН;
- Трансільванським університетом (Румунія).
Науковці установи беруть активну участь у роботі міжнародних організацій та входять до складу редакційних колегій авторитетних наукових видань, а саме:
- Кавуненко Л.П. – член Європейської асоціації з еволюційної економіки (ЕАЕРЕ) з 1993 р., член редакційної колегії міжнародного наукового журналу «Технологічне навчання, інновації і розвиток» (International Journal “Technological Learning, Innovation and Development”) з 2003 р.
- Кавуненко Л.П., Онопрієнко В.І., Ісакова Н.Б. – члени Європейської асоціації досліджень науки і технологій (EASST) з 1994 р.
- Ісакова Н.Б. – рецензент журналу «Економіка і соціологія» (Economy and sociology), Республіка Молдова з 2016 р.
- Литвинко А.С. – член Міжнародного комітету з історії технології (ICOHTEC) та Європейського товариства історії науки (ESHS), Академії сталого розвитку і технологій при університеті м. Карлсруе (Німеччина) (ANET).
- Рибачук В.П. – член Міжнародної спілки з наукометрії та інформетрії (ISSI).
- Станкова М.Д. – член Європейського міжнародного товариства історії науки.
- Маліцький Б.А. – член редколегії журналу «Управление наукой: теория и практика» (Росія).
- Соловйов В.П.– член редакційної ради Всеросійського науково-практичного журналу «Інновації»; Міжнародного журналу «Інновації в цифровій економіці» (International Journal of Innovation in the Digital Economy), іноземний член Наукової ради РАН з комплексних проблем євразійської інтеграції, модернізації, конкурентоспроможності та сталого розвитку, експерт постійної Комісії з науки та освіти Міжпарламентської Асамблеї СНД.
- Храмов Ю.О. – член редакційної ради журналу «Вопросы истории естествознания и техники» РАН.
В Інституті виконувалися міжнародні проєкти та експертно-консультаційна і методична робота:
- Міжнародний проєкт 7РП ЄС «Поширення двостороннього науково-технічного партнерства ЄС та України» (грант № 311839, термін виконання 2012-2016 рр.). Фінансується Європейською Комісією за Програмою FP7-INCO-2012-2.Партнери – наукові установи з Австрії, Угорщини, Німеччини, Франції, Польщі, Румунії.
- Здійснено аналіз науково-технічного потенціалу України, задіяного в міжнародному співробітництві.
- Проведено анкетування українських науковців – учасників міжнародних проєктів щодо впливу участі на ефективність їхньої діяльності.
- Здійснено аналіз спільних публікацій українських та іноземних науковців за науковими напрямами.
- Підготовлено відповідні пропозиції щодо розвитку наукового співробітництва вчених України і держав ЄС.
- Підготовлено спільний проєкт Інституту з Університетом прикладних наук ім. Яноша Кодолані «Функціонування національних інноваційних систем Угорщини та України: теорія та механізми»
- Експертно-консультаційна та методична робота у співпраці з USAID за Програмою «DOBRE: місцевий економічний розвиток» щодо розвитку туризму як фактору економічного зростання ОТГ Херсонської та Миколаївської областей 2017 р.
- Інститут виконував функції координатора Рамкової Програми ЄС з досліджень та інновацій “Горизонт 2020” за напрямом «Європа у мінливому світі – інноваційні, розумні суспільства рівних можливостей»:
– виконувалася експертно-консультаційна та методична робота із залучення українських учених до участі у “Горизонт 2020” з досліджень та інновацій;
– проводилися індивідуальні консультації;
– надавалася допомога українським організаціям щодо пошуку партнерів та створення консорціумів для подачі спільних заявок;
– розповсюджувалися презентаційні та інші інформаційні матеріали.
Молоді науковці Інституту добре зарекомендували себе на міжнародній науковій арені, так з 2015 р. щорічно проходять стажування за програмами Об’єднаного інституту Відня (Австрія), виграють конкурси та отримують гранти, проходять стажування в міжнародних наукових центрах, отримують запрошення на участь у міжнародних конференціях та літніх школах.
Жерновий Д.В. у лютому 2017 р. пройшов двотижневий навчальний курс “Політика у сфері прямих іноземних інвестицій”, організований Віденським інститутом міжнародних економічних досліджень на базі Об’єднаного інституту Відня (ОВІ) (Австрія).
Станкова М.Д. у 2018 р. отримала грант на участь у літній школі, яка проходила в рамках Міжнародного конгресу з питань історії науки та технологій м. Сент-Етьєн (Франція).
У 2019 р. молоді науковці отримали запрошення від міжнародних організацій та фінансування на участь у таких заходах:
Корецький А.І. пройшов тренінг «Державне управління та структурні реформи» в Об’єднаному Віденському Інституту (ОВІ), Відень, Австрія;
Корецький А.І. виграв конкурс на участь в семінарі «Проблеми та перспективи європейської інтеграції країн Східної Європи та Балканського регіону», Інститут економічної політики (ІЕП) (м. Албена, Болгарія);
Жабін С.О. отримав грант на участь в Літній школі ICOHTEC, International Committee for the History of Technology , (м. Катовіце, Польща);
Войтюк О.С. отримала грант на участь у Літній школі ICOHTEC, International Committee for the History of Technology (м. Катовіце, Польща);
Кліменкова В.І. – аспірантка отримала запрошення та фінансування на участь у Всесвітньому науковому форумі «Наука, етика та відповідальність» (Будапешт, Угорщина,).
Корецький А.І. отримав два гранти на стажування по Німецькій програмі академічного обміну DAAD у літніх школах 1. «Потенціал та виклики етнічного різноманіття» які проходили у м. Чернівці (Україна) з 24.08.2019 по 01.09.2019 р. та 2. «Конфлікт, стан та ідентичність: перспективи для Європейського Союзу та країн Східноєвропейського партнерства» з 30.09.2019 по 5.10.2019 р.
Корецький А.І. виграв конкурс на участь у «Школі адвокації 4.0» Центру демократії та верховенства права для членів громадських організацій за повної фінансової підтримки та оплати витрат уряду Швеції, яка проходила з 25.10.2019 по 27.10.2019 р. у м. Києві.
Інститут багато років є організатором щорічних міжнародних заходів:
- Міжнародного молодіжного симпозіуму з історії науки і техніки «Пріоритети української науки» (м. Київ, Україна). На симпозіумі розглядаються: історичні аспекти розвитку фізико-математичних і технічних наук в Україні та світі, внесок учених та інженерів України у світову науку і техніку, значення історії науки і техніки для патріотичного виховання студентства, роль особистості в науці, наукові та науково-технічні школи, впровадження історико-наукових досліджень та учбових курсів у вищу школу, роль технічних університетів у розвитку науки та технічної освіти, методологія викладання фізико-математичних наук, – це дозволяє сформувати науковий світогляд молодої людини та поглибити її інтерес до вивчення фахових дисциплін.
- Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки» (м. Одеса, Україна) спільно з Одеським національним політехнічним університетом. Головною метою якої є обговорення проблем і перспектив модернізації національної економіки України, удосконалення діяльності інноваційних структур вітчизняних підприємств, вищих навчальних закладів та наукових установ, використовуючи досвід країн Європи та у контексті інтеграції України в Європейський науково-інноваційний простір.
Інститут отримав грант від ЮНЕСКО на проведення міжнародного симпозіуму «Міжнародні та національні наукові організації як фактор формування глобальної наукової спільноти», який відбувся у м. Києві 15-17 травня 2017 р. Такі симпозіуми за ініціативи Міжнародної асоціації академій наук проводяться з 2001 р. Інститут виконує методично-організаційний супровід цих заходів.
У роботі симпозіуму традиційно беруть участь фахівці з багатьох країн Європи та Азії (Білорусь, Китай, Молдова, Польща, Росія і Україна). Учасники симпозіуму представляли міжнародні і національні наукові організації.
У рамках таких симпозіумів відбуваються чергові засідання Наукової ради з наукознавства при МААН, на яких представники Білорусі, Молдови, Китаю, Росії та України обговорюють отримані результати і розробляють можливості подальшої співпраці.
Співробітники Інституту ім. Г.М. Доброва НАН України беруть активну участь у міжнародних конференціях та семінарах, які відбуваються за межами України. Фінансування поїздок здійснюється коштом приймаючої сторони та за гранти міжнародних фондів.
Найважливіші закордонні міжнародні заходи, у яких взяли участь науковці Інституту:
- Науково-практичний семінар “Competitiveness, Growth and Crisis”, Віденський інститут міжнародних економічних досліджень, лютий 2017 р., Австрія, м. Відень.
- Міжнародна конференція з відповідальних досліджень та інновацій «International Conference on Responsible Research and Innovation in Science, Innovation and Society 2017», 25–26 вересня 2017 р., Рим, Італія.
- VIII Всесвітній науковий форум «Наука для миру», 7–11 листопада 2017 р., Йорданія.
- Міжнародна конференція «Проблеми історії, методології і соціології ґрунтознавства», 15–17 листопада 2017 р., м. Пущино, РФ.
- Ювілейний Всеслов’янської з’їзд, присвячений 150-річчю Першого Всеслов’янського з’їзду (16.05–7.06.1867 р.), Росія, 26 травня – 3 червня 2017 р., Москва – Санкт-Петербург, РФ.
- Міжнародна конференція «Соціальне знання і проблеми сучасного розвитку білоруського суспільства в умовах глобалізації», 16–17 листопада 2017 р., Мінськ, Білорусь.
- XXIII Річна наукова міжнародна конференція Інституту історії природознавства і техніки імені С.І. Вавилова РАН, 27-31 березня 2017 р. Москва.
- ІІ з’їзд учених Республіки Білорусь, 12–13 грудня 2017 р., Мінськ, Білорусь.
- Міжнародний конгрес з інтелектуалізації економіки, присвячений 25-річчю створення Міжнародної асоціації академій наук (МААН), 20-21 вересня 2018 року, м. Мінськ, Білорусь.
- Міжнародна конференція з відповідальних досліджень та інновацій «Marine Responsible Research and Innovation in Science, Innovation and Society RRI-SIS MARINA 2018» 17.07.2018 р., Науковий Центр AHHAA, м. Тарту, Естонія. – [Електронний ресурс]. – [Режим доступу]. – https://rri-sis.wixsite.com/m-rrisis2018/rri-sis-marina-2018-call-for-papers;
- Міжнародна конференція «Угода про асоціацію та підприємницьке право України та Німеччини: реалізація, реальність та очікування», 05.10.2018 р., Кельн, ФРН.
- Міжнародна ювілейна наукова конференція «Слов’янська Прага – 2018», присвячена 220-літтю з дня народження Ф. Палацького, 7–9 червня 2018 р., Прага, Чехія.
- Міжнародна науково-практична конференція «Діалог дослідників та експертів – можливості інтеграційного розвитку країн СНД», 18–21 вересня 2018 р., Бішкек, Киргизстан,
- Міжнародна науково-практична конференція ««Наука Білорусі в умовах модернізації», НАН Білорусі, Інститут соціології, 20–21 вересня 2018 р., Мінськ, Білорусь.
- Міжнародний конгрес з інтелектуалізації економіки і Ювілейна сесія Міжнародної асоціації академій наук щодо 25–річчя МААН. Мінськ, 20-21 вересня 2018 р.;
- Засідання наукової ради МААН з охорони інтелектуальної власності і передачі технологій, 21 вересня 2018 р., м. Мінськ, Білорусь.
- Перша Бакинська Міжнародна науково-практична конференція «Історія науки та наукознавство: міждисциплінарні дослідження», 29–31 жовтня 2018 р., м. Баку, Азербайджан.
- 45-й Симпозіум міжнародного комітету з історії технології за темою «Розвиток технологій як шлях з минулого до майбутнього», 17–21 липня 2018 р., м. Сент-Етьєн, Франція.
- Міжнародна науково-практична конференція Інституту історії природознавства і техніки РАН (Москва, 22 березня 2018 р.).
- Міжнародна конференція «100 років зарубіжній Росії», 19-21 квітня, 2018 р., м.Санкт-Петербург, Росія.
- 16-я Міжнародна наукова конференція. Сточіковські читання, 25 травня, 2018, Москва, Росія.
- «Стратегія розвитку економіки Білорусі: виклики, інструменти реалізації та перспективи», 20 вересня 2018 р., м. Мінськ, Білорусь)
- Міжнародна науково-практична конференція «Система “наука – технології – інновації”: методологія, досвід, перспективи», 20 вересня 2018 р., м. Мінськ, Білорусь.
- Міжнародний Форум Технопром-2018, Симпозіум «Стратегія Росії і стратеги регіонів у контексті нової індустріалізації», третя сесія «Наука як драйвер змін: фундаментальна, прикладна і просвітницька», 28 серпня 2018 р., м. Новосибірськ, РФ.
- Міжнародна науково-практична конференція «Діалог дослідників і експертів – можливості інтеграційного розвитку країн СНД», 3–7 вересня 2019 р., м. Бішкек, Киргизстан,
- ХХV Міжнародна конференція Інституту історії природознавства і техніки РАН, 27.03–31.03. 2019 р., Москва, РФ.
- Міжнародна науково-практична конференція «Система “наука – технології – інновації”: методологія, досвід, перспективи», 26–27 вересня 2019 р., м. Мінськ, Білорусь.
- Міжнародна наукова конференція «Історія науки: джерела, пам’ятники, спадщина». Треті читання з історіографії і джерелознавства історії науки і техніки, ІІЕТ РАН, Архів РАН, 15–17.10. 2019 р, Москва, РФ.
- Міжнародна науково-практична конференція «Соціальне знання в сучасному суспільстві: проблеми, закономірності, перспективи», (14-15 листопада 2019 р., Мінськ, Білорусь.
- International Committee for the History of Technology, ICOHTEC Summer School, Technology and Power University of Silesia, Літня школа та Симпозіум ICOHTEC, 23–27 липня, 2019 р.
- Abstracts of the 29th International Baltic Conference on the History of Science, 19-21 September 2019, Vilnius, Lithuania.
- Міжнародна науково-практична конференція «Система “наука – технології – інновації”: методологія, досвід, перспективи», Центр системного аналізу і стратегічних досліджень НАН Білорусі, 26–27 вересня 2019 р., м. Мінськ, Білорусь. рhttps:conf2018STI@gmail.com;
- Міжнародна науково-практична конференція «Стратегія розвитку економіки Білорусі: виклики, інструменти реалізації та перспективи», 3–4 грудня 2019 р., м. Мінськ, Білорусь.
- Міжнародна наукова конференція «Наука, техніка і інноваційні технології в епоху могутності і щастя» на запрошення Академії наук Туркменістану, 12–13 червня 2019 р., м. Ашгабат, Туркменістан.
- XXV Річна наукова міжнародна конференція Інституту історії природознавства і техніки ім. С.І. Вавилова РАН / Інститут історії природознавства і техніки ім. С.І. Вавилова РАН, 25–29 березня 2019 р., Москва, РФ.
- Міжнародна науково-практична конференція «Патріотизм і патріотичне виховання в контексті викликів сучасності» / Інститут соціології НАН Білорусі, ДУ «Інститут прикордонної служби Республіки Білорусь, 16–17 травня 2019 р., Мінськ, Білорусь.
- ХІІ Засідання Наукової ради з наукознавства МААН / Президія НАН Білорусі, Мінськ, 17 травня 2019 р.
- Міжнародна науково-практична конференція «Діалог дослідників та експертів – можливості інтеграційного розвитку країн СНД» / Інститут економіки ім. академіка Дж. Алишбаєва НАН Киргизької Республіки, 2–5 вересня 2019 р., м. Бішкек, Киргизстан,
- Всесвітній форум із питань віртуальної галузі, 17–23 жовтня 2019 р., Наньчан, Китай.
- Засідання Міжнародної слов’янської академії наук, освіти, мистецтв і культури (МСА) і Президії Міжнародної Слов’янської Ради, Москва, 31 жовтня – Нижній Новгород, 4 листопада 2019 р.
- Всесвітній науковий форум «Наука, етика, відповідальність», 19–23 листопада 2019 р., м. Будапешт, Угорщина.
За аналізований період науковцями Інституту опубліковано за кордоном близько 40 статей та 4 монографії у співавторстві, серед яких розділ у міжнародній монографії «Entrepreneurship in transition economies» (Підприємництво у перехідних економіках), що вийшла у видавництві Спрінгер (Springer International Publishing) у 2017 р. Підготувала к.е.н. Ісакова Н.Б.